Enprom

Enprom sp. z o.o. to jedna z największych polskich firm budownictwa elektroenergetycznego. Na rynku działa od kilkunastu lat, z powodzeniem realizując największe projekty infrastrukturalne w Polsce i na rynkach Europy Zachodniej. Pracuje m.in. dla krajowego operatora systemu przesyłowego (PSE), stale współpracuje z regionalnymi spółkami dystrybucyjnymi (m.in. PGE, TAURON Dystrybucja, Energa, Enea). Enprom prowadzi „pod klucz” budowy, przebudowy i remonty linii i stacji elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć. Firma zajmuje się także eksploatacją oraz usuwaniem awarii kluczowych linii elektroenergetycznych – jej umowy awaryjne ze spółkami dystrybucyjnymi obejmują ponad 50% krytycznej sieci przesyłowej w Polsce. Enprom jest częścią kilku projektów offshore wind na Bałtyku, buduje m. in. stację elektroenergetyczną w gminie Choczewo, część morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

 Enprom to ponad 500 pracowników, nowoczesny park maszynowy, własna pracownia projektowa oraz dział prawny z grupą doświadczonych negocjatorów. Komórka badań i rozwoju prowadzi projekty o łącznej wartości blisko 100 mln złotych, z czego ponad połowę środków firma pozyskała z grantów zewnętrznych.

Enprom jest członkiem CIGRE, CENELEC oraz PKN. Z powodzeniem konkuruje z największymi europejskimi firmami wykonawczymi, realizując wielkoskalowe inwestycje na rynkach Danii, Niemiec i Holandii. Projektuje również linie i słupy na rynki zagraniczne, takie jak Niemcy, Szwecja czy Arabia Saudyjska. Jednym z najważniejszych osiągnięć Enprom, poza wprowadzeniem wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, była budowa połączeń systemów przesyłowych Polski i Litwy (linia Ełk-granica RP) oraz Danii i Niemiec (linia Kassø – Frøslev).